בעיות הקשורות למערכת הרבייה

גורמים אצל האישה

 1. גורם הביוץ או הפרעות הורמונליות: כידוע כל חודש באמצע המחזור החודשי בערך יוצאת ביצית מהשחלה בתהליך הנקרא ביוץ, בדרכה אל הרחם שם תמתין לבואו של תא הזרע הנבחר להפרותה. העדר ביוץ או ביוץ במועד הלא מתאים מהווים כ-25% ממקרי בעיות הפוריות אצל הנשים. הפרעות אלו נגרמות בדרך כלל בגלל בעיות בויסות נכון של הורמוני המין. (ראה הסבר הוויסות ההורמונלי באישה)
 2. הגורם המכאני (חסימתי): על מנת שהאישה תוכל להרות ספונטאנית דרוש שיתאפשר מעבר של הביצית היוצאת מהשחלה דרך החצוצרה ומשם אל הרחם. לעיתים ישנן הידבקויות שיוצרות מחסום במעברים אלו, ולכן לא יתאפשר המפגש בין תא הזרע לביצית. מה שנקרא – חסימת חצוצרות.
 3. גיל האישה: גיל הוא הגורם החשוב ביותר כפקטור המנבא הצלחה בטיפולי פוריות. בממוצע מעל גיל 35 פוטנציאל הפוריות הולך ויורד. מחזור וסת סדיר אינו עדות לפוריות. בעוד שבממוצע המחזור חדל סביב גיל 50 – 52, מעל גיל 45 הסיכוי להשיג הריון ( גם בנשים פוריות ) שיסתיים בלידה של ילוד בריא הוא קטן מאוד. אמצעי התקשורת המדווחים על הריונות שהושגו בגיל גבוה מאוד ( סוף שנות החמישים )אך חשוב לדעת שהריונות אלו הושגו ע"י תרומת ביצית, עובדה שפעמים רבות אינה מוזכרת. לכן צריך לקחת בחשבון שהשעון הביולוגי מתקתק ורצוי לא לדחות הריונות מתוכננים לגיל בו הסיכוי להשגתם יורד. טכנולוגיות ההפריה המתקדמות אינן מצליחות להשיב את השעון הביולוגי לאחור. אין. ידוע מסטטיסטיקות שבוצעו ביחידות ההפריה השונות שמעל גיל 44 הסיכוי להשיג הריון תקין בהפריה חוץ גופית ( עם ביציות האישה ) הוא אפסי.

גורמים אצל הגבר

 1. רוב המקרים של אי פריון הגבר נובעים מאיכות ירודה של תאי הזרע הנגרמים מסיבות שונות כאשר ייתכנו המצבים הבאים:
  1. מיעוט של תאי זרע בנוזל הזרע (Oligozoospermia)
  2. העדר תאי זרע בנוזל הזרע (Azoospermia)
  3. מבנה לא תקין של תאי הזרע (Teratozoospermia)
  4. בעייה בתנועתיות של תאי הזרע – (Ashenozoospermia)
  5. העדר נוזל זרע (Aspermia
 2. הגורמים המשפיעים על איכות הזרע:
  1. גורמים סביבתיים:
   1. הטמפרטורה באשכים צריכה להיות נמוכה ב כ – 2 מעלות לעומת טמפרטורת הגוף. מצבים הגורמים לעליה בחום השורר באשכים ( נהיגה ממושכת,רכיבה על אופנים, לבוש תחתון הדוק מידי, עבודה בסביבה חמה יחסית כמו עבודה בקרבת תנורים) עלולים לגרום לפגיעה באיכות הזרע.
   2. חשיפה לחומרים ביולוגיים וכימיים רעילים ( למשל חומרי הדברה ) עלולה לגרום לנזק לתהליך יצור תאי הזרע.
   3. לפי הדיווחים בספרות העולמית חלה ירידה בספירת הזרע ואיכותו בעשרת השנים האחרונות בכל העולם. יתכן ומגמה זו נובעת מכמה סיבות שונות:
   4. מחשיפה לאסטרוגן חיצוני ( הנמצא בקוטלי חרקים, אך גם במזון שמקורו מן החי ).
   5. מתכות כבדות נמצאות בפסולת תעשייתית שאינה מטופלת כראוי ( כפי שנפוץ הדבר בישראל ). מתכות אלו משפיעות לרעה על ייצור הזרע באשכים ועל איכותו
   6. קרינה מייננת ( רנטגן ) מוכרת כגורם מזיק. לא ברורה השפעת קרינת מיקרוגל, כולל קרינה הבוקעת מאנטנות ומכשירים של טלפון סלולרי. ככל הנראה אין בהם כדי לגרום לנזק משמעותי.
  2. בעיות הורמונליות:
   1. קיימים מצבים נדירים, בהם בעיית ייצור הזרע נובעת מחסר של ההורמונים המפקחים על התהליך באשך-הורמונים אלו קרויים LH ו- FSH והם מופרשים בלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה).
   2. בעיה הורמונלית נוספת לעומת זאת רמות FSH גבוהות (מעל 10 יחידות) יכולות להעיד על בעיה בייצור תאי הזרע.
  3. מחלות ילדות:
   1. אשך טמיר: גברים שסבלו מאשך טמיר (אשך שלא ירד לשק האשכים, אלא נשאר בתעלה המפשעתית/בטן לאחר הלידה) בילדות עלולים לסבול מבעיה בייצור הזרע בעתיד. מאחר והאשך נשאר במקום חמים יותר ולכן התאים בתוכו נפגעים.
   2. חזרת בגיל מאוחר- לאחר גיל ההתבגרות- עלולה לפגוע בתאים האחראיים על ייצור תאי הזרע.
  4. בעיות מבניות:
   1. חסר מולד של חלק מצינור הזרע: גברים אלו מייצרים תאי זרע אך התאים אינם יכולים לצאת מאשכים.
   2. וריקוצלה: בעיה בניקוז ורידי האשך, נוצרת רשת של ורידים סביב לאשך המחממים את האזור, חימום האזור עלול לגרום לפגיעה בייצור תאי הזרע. וריקוצלה הינו הרחבה לא תקינה של מקלעת כלי הדם בסקרוטום המצויה כמעט תמיד משמאל. קיימת אי הסכמה בספרות לגבי השפעתה על הפוריות, מאחר ומנגנון הפגיעה בפוריות בהפרעה מסוג וריקוצלה איננה מובנת מספיק ולכן גם אופן השפעת התיקון על הפוריות איננה ברורה מספיק.
  5. בעיות גנטית:
   1. מטען גנטי של XXY זאת אומרת כרומוזום X נוסף- תסמונת הקרויה קליינפלטר. במצב זה ייתכן חסר מוחלט של תאי זרע בנוזל הזרמה אם כי כפי שנפרט בהמשך כיום ישנן מקרים בהם מוצאים תאי זרע. כיום גילו שגם שחסרים בכרומוזום Y עצמו גורמים לבעיות ב בייצור ואיכות הזרע.
  6. נוגדנים כנגד תאי הזרע:
   1. נוגדנים נוצרים בגופנו בדרך כלל כנגד גורמים זרים החודרים לגוף כגון חיידקים ווירוסים. בדרך כלל מערכת החיסון "יודעת" לעשות את ההבחנה בין עצמי (מה ששיך לגוף) לבין זר (מה שלא שייך). מאחר ותאי הזרע נוצרים לאחר הלידה ו"למידה" זו של מערכת החיסון נעשית בעת שהיית העובר ברחם, קיימת מערכת ששומרת שתאי הזרע לא יחשפו למערכת החיסון, אחרת יזוהו כזרים. לעיתים נפגעת מע' הגנתית זו ואז נחשפים תאי הזרע למערכת החיסון ונוצרים נוגדנים נגד תאי הזרע. נוגדנים אלו נקשרים לתאי הזרע ועלולים להפריע לתנועתיות התאים בגוף האישה ולקישור תאי הזרע לביצית דבר היכול לפגוע ביכולת ההפריה של תאי הזרע.