הגדרת תת פוריות

חוסר היכולת להשיג היריון בתום שנה של ניסיונות להרות מוגדר כ"תת-פוריות". ע"פ סקירת מקורות כ 10% מכלל הזוגות בעולם המערבי סובלים מהבעיה.
ליקויי הפוריות יכולים להיגרם כתוצאה מסיבות רבות  כאשר חלקן מקורם בגבר (כ-40%), חלקן מקורם באישה (כ-50%) ועוד כ-10% על רקע בלתי מוסבר.

 

גורמים כלליים וסביבתיים:

 1. משקל: השמנת יתר גורמת פעמים רבות לחוסר ביוץ, או ביוץ לא סדיר. ירידה מבוקרת במשקל עשויה לפתור את הבעיה ללא כל צורך בטיפול תרופתי כלשהו. שמירה על משקל גוף אידיאלי לאחר "הדיאטה" אינה פשוטה, אולם היא חיונית כדי לשמר ביוץ סדיר. שינוי באורח החיים, תוך צמצום צריכת הקלוריות, והגברת הפעילות הגופנית עשויים לעזור בשמירת משקל גוף תקין, ולשפר הסיכוי להשגת הריון.
 2. עישון:  עישון מסב נזק כבד לבריאות באופן כללי, ומוריד משמעותית את הסיכוי להריון. מפליא עד כמה המעשנים אינם מודעים לנזק הקשה הנגרם לתאי המין שלהם, בנוסף לסיכונים המוכרים (מחלות סרטן, מחלות לב וכלי דם). יש לזכור כי עשן הסיגריות מכיל מספר עצום של רעלים הגורמים לנזק ישיר לתאי הזרע ולביציות. הפסקת העישון (הפסקה מוחלטת, לא הפחתה בכמות הסיגריות) עשויה לשפר את הסיכוי להשיג הריון.
  פעמים רבות נשים מבטיחות לחדול מעישון כאשר יהרו, בלי להבין כי המשך העישון מפחית משמעותית את הסיכוי להרות. במיוחד חשובים הדברים לגבי נשים בגיל שמעל 35, אצלן פוטנציאל הפוריות במגמת ירידה. עישון כבד וגיל מתקדם יחסית מהווים שילוב גרוע במיוחד מבחינת הסיכוי להשיג הריון.
 3. תזונה: כבר כתב הרמב"ם: "יהיו מזונותיך תרופותיך" כמובן שלמזון אותו אנחנו אוכלים תפקיד חשוב לבריאות הגוף וכמובן גם  ליכולת הפוריות שלנו. במחקרים רבים שנעשו על פוריות הגבר מצאו קשר ישיר בין התזונה לאיכות הזרע. לכן גברים שמבצעים במכון בדיקות זרע ומתגלה אצלם בעיה, מקבלים המלצה על תוספי תזונה שהוכחו כמשפרים איכות הזרע.

 

 

גורמים אצל האישה:

 • גורם הביוץ או הפרעות הורמונליות: כידוע כל חודש באמצע המחזור החודשי בערך יוצאת ביצית מהשחלה בתהליך הנקרא ביוץ, בדרכה אל הרחם שם תמתין לבואו של תא הזרע הנבחר להפרותה. העדר ביוץ או ביוץ במועד הלא מתאים מהווים כ-25% ממקרי בעיות הפוריות אצל הנשים. הפרעות אלו נגרמות בדרך כלל בגלל בעיות בוויסות נכון של הורמוני המין. (ראה מאמר הוויסות ההורמונלי באישה)

 

 • הגורם המכאני (חסימתי): על מנת שהאישה תוכל להרות ספונטאנית דרוש שיתאפשר מעבר של cהביצית היוצאת מהשחלה דרך החצוצרה ומשם אל הרחם. לעיתים ישנן הידבקויות שיוצרות מחסום במעברים אלו, ולכן לא יתאפשר המפגש בין תא הזרע לביצית. מה שנקרא – חסימת חצוצרות.

 

 

 

 

 • גיל האישה: גיל הוא הגורם המרכזי ביותר כפקטור המנבא הצלחה
  בטיפולי פוריות.
  בממוצע מעל גיל 3b5 פוטנציאל הפוריות הולך ויורד. מחזור וסת סדיר אינו עדות לפוריות. בעוד שבממוצע המחזור חדל סביב גיל 50 – 52, מעל גיל 45 הסיכוי להשיג הריון (גם בנשים פוריות) שיסתיים בלידה של ילוד בריא הוא קטן מאוד. אמצעי התקשורת המדווחים על הריונות שהושגו בגיל גבוה מאוד (סוף שנות החמישים) אך חשוב לדעת שהריונות אלו הושגו ע"י תרומת ביצית, עובדה
  שפעמים רבות אינה מוזכרת.
  לכן צריך לקחת בחשבון שהשעון הביולוגי מתקתק ורצוי לא לדחות הריונות מתוכננים לגיל בו הסיכוי להשגתם יורד. טכנולוגיות ההפריה המתקדמות אינן מצליחות להשיב את השעון הביולוגי לאחור. ידוע מסטטיסטיקות שבוצעו ביחידות ההפריה השונות שמעל גיל 44 הסיכוי להשיג הריון תקין בהפריה חוץ גופית (עם ביציות האישה) הוא אפסי.

 

 

 

גורמים אצל הגבר:


רוב המקרים של אי פריון הגבר נובעים מאיכות ירודה של  תאי הזרע הנגרמים מסיבות שונות כאשר ייתכנו המצבים הבאים:
מיעוט של תאי זרע בנוזל הזרע (Oligozoospermia)
העדר תאי זרע בנוזל הזרע (Azoospermia)
מבנה לא תקין של תאי הזרע (Teratozoospermia)
העדר נוזל זרע (Aspermia)

 

הגורמים המשפיעים על איכות הזרע:

 • גורמים סביבתיים: הטמפרטורה באשכים צריכה להיות נמוכה בכ- 2 מעלות לעומת envטמפרטורת הגוף. מצבים הגורמים לעליה בחום השורר באשכים (נהיגה ממושכת ,רכיבה על אופנים, לב
  וש תחתון הדוק מידי, עבודה בסביבה חמה יחסית כמו עבודה בקרבת תנורים) עלולים לגרום לפגיעה באיכות הזרע.

 

 

 • חשיפה לחומרים ביולוגיים וכימיים רעילים: חשיפה לחומרים מסוג זה (למשל חומרי הדברה) עלולה לגרום לנזק לתהליך יצור תאי הזרע. לפי הדיווחים בספרות העולמית חלה ירידה בספירת הזרע ואיכותו בעשרות השנים האחרונות בכל העולם. יתכן ומגמה זו נובעת מכמה סיבות שונות:
  מחשיפה לאסטרוגן חיצוני (הנמצא בקוטלי חרקים, אך גם במזון שמקורו מן החי )
  מתכות כבדות נמצאות בפסולת תעשייתית שאינה מטופלת כראוי (כפי שנפוץ הדבר בישראל). מתכות אלו משפיעות לרעה על ייצור הזרע באשכים ועל איכותו.
  קרינה מייננת ( רנטגן ) מוכרת כגורם מזיק. לא ברורה השפעת קרינת מיקרוגל. גם קרינה הבוקעת מאנטנות ומכשירים של טלפון סלולרי יכולה להזיק. כמו כן גם מחשבים ניידים שמניחים אותם על הברכיים לזמן ממושך.hasifa

 

 • בעיות הורמונליות: קיימים מצבים נדירים, בהם בעיית ייצור הזרע נובעת מחסר של ההורמונים המפקחים על התהליך באשך-הורמונים אלו קרויים LH  ו- FSH  והם מופרשים בלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה).
  בעיה הורמונלית נוספת לעומת זאת רמות FSH  גבוהות (מעל 10 יחידות)  יכולות להעיד על בעיה בייצור תאי הזרע.

 

 • מחלות ילדות:
  אשך טמיר: גברים שסבלו מאשך טמיר (אשך שלא ירד לשק האשכים, אלא נשאר בתעלה המפשעתית/בטן לאחר הלידה) בילדות עלולים לסבול מבעיה בייצור הזרע בעתיד. מאחר והאשך נשאר במקום חמים יותר ולכן התאים בתוכו נפגעים.
  חזרת בגיל מאוחר: לאחר גיל ההתבגרות- עלולה לפגוע בתאים האחראיים על ייצור תאי הזרע.

 

 • בעיות מבניות:
  חסר מולד של חלק מצינור הזרע: גברים אלו מייצרים תאי זרע אך התאים אינם יכולים לצאת מאשכים.
  וריקוצלה: בעיה בניקוז ורידי האשך, נוצרת רשת של ורידים סביב לאשך המחממים את האזור, חימום האזור עלול לגרום לפגיעה בייצור תאי הזרע. וריקוצלה הינו הרחבה לא תקינה של מקלעת כלי הדם בשק האשכים המצויה כמעט תמיד משמאל. קיימת אי הסכמה בספרות לגבי השפעתה על הפוריות, מאחר ומנגנון הפגיעה בפוריות בהפרעה מסוג וריקוצלה איננה מובנת מספיק ולכן גם אופן השפעת התיקון על הפוריות איננה ברורה מספיק.

 

 • בעיות גנטית: מטען גנטי של XXY. זאת אומרת כרומוזום X נוסף- תסמונת הקרויה קליינפלטר. במצב זה ייתכן חסר מוחלט של תאי זרע בנוזל הזרמה אם כי כפי שנפרט בהמשך כיום ישנן מקרים בהם מוצאים תאי זרע.
  כיום גילו שגם שחסרים בכרומוזום Y עצמו גורמים לבעיות ב בייצור ואיכות הזרע.

 

 • נוגדנים כנגד תאי הזרע: נוגדנים נוצרים בגופנו בדרך כלל כנגד גורמים זרים החודרים לגוף כגון חיידקים ווירוסים. בדרך כלל מערכת החיסון "יודעת" לעשות את ההבחנה בין עצמי (מה שייך לגוף) לבין זר (מה שלא שייך). מאחר ותאי הזרע נוצרים לאחר הלידה ו"למידה" זו של מערכת החיסון נעשית בעת שהיית העובר ברחם, קיימת מערכת ששומרת שתאי הזרע לא יחשפו למערכת החיסון, אחרת יזוהו כזרים. לעיתים נפגעת מע' הגנתית זו ואז נחשפים תאי הזרע למערכת החיסון ונוצרים נוגדנים נגד תאי הזרע.
  נוגדנים אלו נקשרים לתאי הזרע ועלולים להפריע לתנועתיות התאים בגוף האישה ולקישור תאי הזרע לביצית דבר היכול לפגוע ביכולת ההפריה של תאי הזרע.