הויסות ההורמונלי באשה

ההורמונים הגונדוטרופינים, LH ו- FSH הם המוסתים את מנגנון הרבייה אצל האישה.
FSH – Follicile Stimulating Hormone – הורמון המעורר את גדילת הזקיקים. בשחלה.
LH – Luteinizing Hormone – הפירוש: הורמון מיצר גופיף צהוב.

אברי המטרה של שני ההורמונים האלה בגוף האישה הן השחלות. השחלות, הן בלוטות המין של האישה והן מכילות החל מהשלב העוברי בין מיליון לשני מיליון של ביציות לא בשלות. כל ביצית נמצאת בתוך שקיק העוטף אותה הקרוי זקיק. מספר הזקיקים יורד במשך כל חיי האישה, זהו תהליך ניווני שהוא תוצאה של גיל ושל התגייסות זקיקים בכל מחזור לקראת הביוץ.

ההורמון הראשון המופרש הוא FSH בהגיעו לשחלה הוא מתחיל את מחזור החודשי של האישה.
מחזור זה הוא תהליך רציף בן ארבעה שלבים :

  1. השלב הזקיקי – 13 ימים ראשונים.
  2. שלב הביוץ – היום ה- 14.
  3. שלב הגופיף הצהוב – בין היום ה- 15 ליום ה- 28 .
  4. שלב הווסת – 3 עד 7 ימים, כלולים בשלב הגופיף הצהוב.

ובסך הכל כ- 28 ימים.

השלב הזקיקי

ה- FSH מעורר את גדילת הזקיקים וגורם להבשלת הביצית אשר בתוכם. בתהליך זה מפריש הזקיק הורמוני מין אסטרוגניים . האסטרוגנים פועלים ישירות על הדופן הפנימי של הרחם גורמים לו להתעבות בהדרגה, תוך כדי הגדלה של בלוטות קטנות רבות וכלי דם. האסטרוגנים מפעילים גם משוב חיובי על הפרשתו של ה- LH מבלוטת יותרת המוח. ומשוב שלילי על הפרשת ה-FSH ממנה.

שלב הביוץ

כאשר האסטרוגן מגיע אל ההיפותלמוס מתחילה הפרשה של LH. הורמון זה גורם להתרופפות דופן הזקיק והביצית הבשלה פורצת ועוברת לצינור מוביל הביצים (חריגה של הביצית לתוך החצוצרה) זהו שלב הביוץ.

שלב הגופיף הצהוב

לאחר חריגת הביצית, נסגר הזקיק, הבקע בקרום הזקיק ותאיו מתמלאים בחומר שומני צהוב. הגופיף הצהובבהשפעת ה-LH מפריש הגפיף הצהוב הורמון סטרואידי נוסף הפרוגסטרון.

בינתיים הביצית נעה לעבר הרחם. זהו מסע בן 3 עד 4 ימים אשר במהלכו, אם תפגוש תא זרע , היא תופרה. הפרוגסטרון והאסטרוגן משפיעים על המשך התעבות רירית הרחם המתחילה להפריש חומרי הזנה המיועדים לעובר המיועד.

הווסת

אם לא הופרתה הביצית, מתנוון הגופיף הצהוב וייצור ההורמון פרוגסטרון החיוני להריון נפסק. רמת האסטרוגן בדם יורדת גם היא. הירידה בריכוז שני ההורמונים האלה גורמת לרירית הרחם להתפרק. חומר תאי רחמי, נוזלים ודם מופרשים מהגוף החוצה במשך 3 עד 7 ימים. רמת האסטרוגן ממשיכה לרדת עד שחל משוב חיובי והפרשת ההורמון FSH עולה שוב והמחזור מתחיל מחדש.