מבנה_של_זרעגורם הזרע:
בעיה בריכוז הזרע או באיכותו גורמת לבעיית הפוריות בכ – 40% מהזוגות. בעיות אלו ניתנות לאבחון על ידי בדיקת זרע.

בדיקת זרע:

בדיקת הזרע ניתנת לאחר הימנעות של 3 – 5 ימים מקיום יחסים ולא יותר מ 10 ימים.
נוזל הזרע נבדק תחת המיקרוסקופ לצורך קביעת ריכוז הזרע (מספר תאי הזרע ב – 1 מ"ל), תנועתיות (אחוז תאי הזרע שבתנועה), וצורה מורפולוגית (אחוז תאי הזרע התקינים מבחינה מורפולוגית). מכיוון שיש תנודתיות טבעית ניכרת במדדים אלו, יש צורך לעתים לחזור על בדיקה זו.

לאנשים דתיים  ניתן לבצע בדיקת זרע על פי ההלכה בדרכים הבאות:

איסוף וגינאלי לכוסית: מעין בדיקת זרע- תהליך בו האישה אוספת לכלי סטרילי חלק מנוזל הזרע מגופה מיד לאחר תשמיש ודגימה זו נבדקת במעבדה. יש לציין שתוצאות בדיקה מסוג זה הן די מהימנות ובכ-90% מהמקרים משקפות את המצב האמיתי. (בדיקה זו ניתן לבצע במעבדתנו).

נתינת זרע בקיום יחסים עם קונדום. ישנו קונדום מיוחד שאינו מכיל חומרים הפוגעים בזרע אותו ניתן לרכוש באחת מהמעבדות שלנו. לאחר קיום יחסים עם הקונדום מביאים את הדגימה בתוך כוסית סטרילית למעבדה בתוך שעה.
כמובן שיש להתייעץ  עם רב בכדי לקבל פסיקה הלכתית בעניין.

וריקוצלה:
אחד הממצאים השכיחים ביותר המתגלים בבדיקה פיזיקלית או באמצעי הדמיה, הוא וריקוצלה (התרחבות של וורידי האשך). ממצא זה שכיח מאוד גם בגברים פוריים. השפעתו על איכות הזרע וריכוזו אינה חד משמעית. ההנחה היא שהעקרות כרוכה בהרחבת הורידים באשך, המעלה מצידה את הטמפרטורה באשכים. (האשכים נמצאים מלכתחילה בשק האשכים, מחוץ לגוף, על מנת להוריד בהם את הטמפרטורה).
ובכל זאת, למרות הסיכון לעלית החום באשכים ופגיעה בפוריות, עדיין שני שלישים מהלוקים בדליות האשכים, נשארים פוריים.
את הבעיה מאבחנים באמצעות אולטרסאונד לזרימות דם הקרוי גם דופלר אשכים בשילוב עם בדיקת זרע לאימות שאכן ישנה השפעה על מצב תאי הזרע כתוצאה מהוריקוצלה.

פרופיל הורמונלי:
ברוב המכריע של המקרים הפרופיל ההורמונלי של בן הזוג הוא תקין. רק כ- 3% מכלל הבעיות בגברים הן על רקע הורמונלי.
רק בגברים מעטים מוצאים ליקויים הורמונליים וניתן לטפל בהם ולהשיג תוצאות טובות. מכיוון שתהליך הבשלת תאי הזרע אורך כ- 2.5 חדשים, יש להתמיד בטיפול לפרק זמן ארוך, לפני שמאבחנים שיפור באיכות הזרע.

חסרים ב- DNA על כרומוזום Y:
בשנים האחרונות התברר כי חסרים בחומר הגנטי על כרומוזום Y (הכרומוזום הזכרי) עלולים לגרום למיעוט זרע, עד חוסר מוחלט של תאי זרע בנוזל הזרע. ניתן לאבחן מצבים אלו בבדיקות גנטיות (ע"י PCR), ואולם אין כל טיפול רפואי היכול לתקן מצבים אלו. למעשה, המידע העיקרי מאבחנה כזו שישנה סבירות גבוהה שילוד זכר, אם ייולד, יסבול, קרוב לוודאי, מאותו מצב גנטי שיש לאביו.

נוגדנים כנגד תאי הזרע:
אחת העדויות לנוכחות נוגדנים בזרע הוא תהליך שנקרא אגלוטינציה, תחת המיקרוסקופ ניתן לראות קבוצות קבוצות של תאי זרע צמודים אחד לשני. קיימות בדיקות יותר ספציפיות שחד משמעית יעידו על נוכחות נוגדנים בזרע.  בדיקות אלו מתבצעות בעזרת ערכות מיוחדות המכילות חומרים שיזהו נוגדנים על פני תאי הזרע. בדיקות אלו לא כלולות בבדיקת הזרע השגרתית ומתבצעות באופן ייחודי במעבדות מסוימות על פי דרישת הרופא המטפל.